A Kárpát-Pannon-térség fosszilis porcoshalai címmel hiánypótló tudományos könyv jelent meg az MNMKK Magyar Természetvédelmi Múzeum kiadásában.
Nagyjából 450 millió év. A Föld bolygó természeti viszontagságai ennyi ideje gyötrik a porcoshalakat, akik minden rájuk zúduló nehézség ellenére töretlenül jelen vannak bolygónkon, méghozzá közel 1300 faj formájában. Evolúciójuk során hihetetlen küllemű szörnyetegek formájában öltöttek már alakot, kövületeik pedig előkerültek már a világ minden pontján. A Kárpát-Pannon-térség kövületei között csillagászati mennyiségű olyan fosszília ismert, ami ezeket a csodálatos vízi szörnyeket képviseli. Óriási cápafogak, különleges rájatövisek, és egy izgalmas, harmadik porcoshalcsapat: a tömörfejűek.
Szabó Mártonnak, az MNMKK Magyar Természettudományi Múzeum munkatársának 10 éve a kövült porcoshalak kutatása a fő szakterülete. A kezdetei évek tudományos forráshiánya ösztönözte arra, hogy ha már nem talált itthon megfelelő szakirodalmat, akkor majd megírja ő a témakört feldolgozó első hazai könyvet. Az már a kezdetekkor világos cél volt, hogy olyan komolyabb hangvételű ismeretterjesztő mű szülessen, ami alkalmas lehet egyetemi oktatási célokra, ugyanakkor a laikus olvasó számára is érhető, közérthető és szórakoztató legyen. Ennek köszönhetően a kétnyelvű kiadványt kifejezetten kevés a szakkifejezés terheli, ám annál több szemléltető ábra és illusztráció segíti az olvasót a könyvbe foglaltak megértésében.
A könyv leendő fejezetei, illetve az első oldalak már 2016-ban megszülettek, ám kutatásainak új lendületet, ezúttal pozitív mellékhatásként, a 2020-as Covid-járvány kényszerszünete adott.
Így az elmúlt évek gyűjtői, kutatói és szerkesztői munkája eredményeként megszületett „A Kárpát-Pannon-térség fosszilis porcoshalai” című könyvéből mindent megtudhatunk a ma élő porcoshalakról, a porcoshalak evolúciójáról, a Kárpát-Pannon-térség nagy kutatóiról, az itt fellelt ősmaradványokról és az elmúlt mintegy két évszázad kutatási eredményeiről.
A könyv bemutatójára 2024.11.13-án, szerdán, 17:00-kor az MNMKK Magyar Természettudományi Múzeumban kerül sor.
Kérjük, részvételi szándékát a sajto@nhmus.hu címen jelezze.
Várjuk szeretettel!