A Molekuláris Taxonómiai Laboratórium a Magyar Természettudományi Múzeum új, önálló egységeként 2005-ben kezdte meg működését. Jelenleg recens állat- és növényfajokon folynak itt genetikai (filogenetikai, filogeográfiai, populáció- illetve konzervációgenetikai) vizsgálatok.

Több hazai partnerrel együttműködésben végzett genetikai vizsgálataink fokozottan védett vagy éppen inváziós fajok DNS-szintű változatosságának feltérképezésére fókuszálnak.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülettel közösen a fokozottan védett rákosi vipera természetvédelmi helyzetének javítása érdekében monitorozzuk e kígyók genetikai diverzitását, elsősorban a Kiskunsági Nemzeti Park által üzemeltetett Rákosivipera-védelmi Központban született egyedek esetében. Eredményeink hozzájárulnak a faj hosszú távú megőrzéséhez genetikai kontroll alatti célzott szaporítás illetve a természetbe történő szabadon bocsájtások révén.

Az Ökológiai Kutatóközponttal való kettős együttműködésünk keretében inváziós fajok genetikai állományát tanulmányozzuk. A Vízi Ökológiai Intézettel közösen arra a kérdésre keressük a választ, hogy milyen tényezők befolyásolják az akváriumi növényként is használt, világszerte elterjedt érdes tócsagaz genetikai diverzitását korunk változó klímaviszonyai között. Míg az Ökológiai és Botanikai Intézettel a klímaváltozás és globalizáció együttes hatásából adódóan intenzíven terjedő inváziós szúnyogfajok elleni biológiai védekezés lehetőségeit tanulmányozzuk egy, a rovarsejtekben előforduló baktériumcsoport genetikai vizsgálata révén.

Genetikai Erőforrások Gyűjteménye

A Magyar Természettudományi Múzeum 2014 tavaszán csatlakozott a Global Genome Biodiversity Network (GGBN) nemzetközi szervezethez. A hálózat tagjainak (múzeumok, kriobankok, kutatóintézetek) fő célkitűzése elsősorban a biodiverzitás-vizsgálatokhoz szükséges, jó minőségű fagyasztott mintákból (szövet, sejt, genomi DNS) álló gyűjtemények egységes elvek szerinti létrehozása, illetve fejlesztése, valamint a tagok számára hozzáférhető, egységes nemzetközi adatbázis kiépítése.

Ezáltal lehetőség nyílik egy adott kutatás szempontjából érdekes, de nem elérhető, problémásan vagy limitáltan gyűjthető faj genetikai mintájának „kölcsönzésére”, a hagyományos múzeumi protokollba beépítve.

Jelenleg több mint tízezer minta szerepel az adatbázisban, illetve áll rendelkezésre kutatás céljára a Molekuláris Taxonómiai Laboratóriumban.

 

Munkatársaink

dr. Bereczki Judit

laborvezető
bereczki.judit@nhmus.hu

dr. Neparáczki Endre

tudományos főmunkatárs
neparaczki.endre@nhmus.hu

dr. Maár Kitti

tudományos munkatárs
maar.kitti@nhmus.hu