Ősi nyomok nyomában
2023.02.03.„Közelebb hozzuk a tudományt” – Tudományos nyílt nap a természettudomány népszerűsítéséért
2023.02.26.Báryné Dr. Gál Edit igazgató asszony 40 éves munkaviszonyát ünnepli, ebből az alkalomból a Magyar Természettudományi Múzeum vezetése, Bernert Zsolt főigazgató úr és Buzár Ágota főigazgató-helyettes asszony személyesen köszöntötte Őt gyöngyösi tagintézményünkben.
Báryné Dr. Gál Edit vezetősége idején a Mátra Múzeum két nagy közművelődési témájú uniós pályázat kidolgozásában és megvalósításában is vett részt. Az egyik az EFOP-3.3.2-16-2016-00345 számú, "Ember a tájban, táj az emberben" című projekt. A másik pedig az EFOP-3.3.6-17-2017-00001 számú, "Élményből tudást - Természetesen a Mátra Múzeumban!" projekt. Az utóbbi keretein belül nyílt meg 2019-ben az Orczy-kastély emeletén egy interaktív természettudományos élménytér, amely 2019-2021. között huszonegy iskola diákjainak biztosított folyamatosan élménypedagógiai programokat.
Szintén az ő vezetősége alatt kapcsolódott be az addigiaknál intenzívebben a közművelődési tevékenységbe a Pálmaház, ráépülő múzeumpedagógiai foglalkozásokkal és közművelődési programokkal. Ez idő alatt indult el a nyári táborok mellett a Múzeumi szakmai tábor, mely 10-14 éveseknek szól és emelt szinten foglalkozik a természettudományokkal.
Báryné Dr. Gál Editet (tősgyökeres egri család tagjaként) már gyermekkorában megérintették a családtagok által mesélt igaz történetek; szüleivel hétvégénként gyakran járták a várat és a kazamatát, s érdeklődve hallgatta nagyapja, az egykori érseki pincemester hóstyák népének életéről szóló történeteit.
1983-ban végzett az ELTE történelem-levéltár-muzeológia szakán, majd 1988-ban summa cum laude minősítéssel bölcsészdoktori címet szerzett dolgozatával, amelyet a gyöngyösi céhekről írt.
1982-ben került történész-muzeológusként a gyöngyösi Mátra Múzeumba, s 2016 novembere óta annak igazgatója.
Munkáját Heves Megye Közgyűlése is elismerte: 2020-ban "Heves megyéért" díjat vehetett át.
Eredményei:
- Az Orczy család történetét immár több mint 20 éve kutatja.
- Alapító tagja a Dominium – Magyar Uradalomtörténeti Társaságnak és a Magyar Múzeumi Történész Társulatnak.
- A Parlamentben 2015-ben megnyílt „A magyar törvényhozás ezer éve” című állandó kiállítás rendezésében muzeológiai szakmai tanácsadóként vett részt.
- Rendszeresen dolgozott együtt a Károly Róbert Főiskola Turizmus, Területfejlesztési és Idegen Nyelvi Intézetével, ahol a hallgatókat a múzeumok kialakulásának történetével, a muzeológia gyakorlatával ismertette meg.
- Aktívan részt vesz Gyöngyös kulturális életének alakításában.
Publikációs listája az alábbi linken érhető el: