Lepkehíradó – Kikeltek a lepkepeték
2023.07.23.Csorba Gábort közszolgálatban eltöltött munkaviszonyának 40 éves, Somlyay Lajost 30 éves évfordulója alkalmából köszöntöttük
2023.08.15.Pénteken este Tóth Balázs (MTM) és Sulyán Péter Gábor (ÖMKI) lepkész kutatók látogatták meg a göbölyjárási láprétet azzal a céllal, hogy idén is megkeressék a területről 2022-ben először általuk kimutatott pannon karcsúbagolylepkét (Hypenodes pannonica).
A védett (természetvédelmi értéke: 50 000 Ft) lepke különlegessége, hogy amellett, hogy pannon endemizmus (tehát csak a Kárpát-medencében fordul elő), majdnem 40 évig nem volt észlelési adata, egészen a tavalyi évig, amikor az ország több pontjáról is előkerült. (Erről a részletek az alábbi publikációban olvashatók: https://www.researchgate.net/.../364153848_Negyven_ev... )
Sajnos az idei év nem volt ennyire szerencsés: a látogatásig nem tudtunk idei megfigyelésről, és a kutatók pénteki keresési próbálkozása sem járt sikerrel, pedig a kihelyezett vörösboros csalétek mellett fejlámpás keresést és fénycsapdás mintavételt is végeztek. Talán ennek oka, hogy a tavalyihoz képest jóval kevesebb éjjeli lepke repült a vizsgálat alatt, ám ennek ellenére a láprétről sikerült két védett lepkefajt is kimutatni: a tavaly már észlelt hatcsíkú földibagolylepkét (Xestia sexstrigata) és a „területre új” vérfű-aranybagolylepkét (Diachrysia zosimi), ezzel is újabb értékes adatot szolgáltatva ennek a páratlan élőhelynek a faunájáról.
A szerzők köszönettel tartoznak a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságnak és a Tápió Natúrparknak a terepen nyújtott segítségért.
Kép: Vérfű-aranybagolylepke (HungarianAgate, izeltlabuak.hu, licenc: CC BY 4.0)
Summary
Pénteken este Tóth Balázs (MTM) és Sulyán Péter Gábor (ÖMKI) lepkész kutatók látogatták meg a göbölyjárási láprétet azzal a céllal, hogy idén is megkeressék a területről 2022-ben először általuk kimutatott pannon karcsúbagolylepkét (Hypenodes pannonica).