Megjelent a Darazsak – Gesta Hymenopterorum c. könyv
2019.08.05.Trianon 100 – Herkulesfürdői gyűjtőutak Trianon előtt és után
2020.04.29.A felújított „Memento 1956” emlékvitrin hivatalos átadása
Szerző: Papp Gábor (MTM, Ásvány- és Kőzettár)
Október 21-én múzeumunk adott otthont a Magyarhoni Földtani Társulat Tudománytörténeti és Ásványtan-Geokémiai szakosztályai előadóülésének, és ebből az alkalomból hivatalosan is átadtuk az idén felújított „Memento 1956” emlékvitrint.
Az ülést Bernert Zsolt főigazgató köszöntő szavai után Kecskeméti Tibor személyes visszaemlékezése nyitotta meg. Múzeumunk Őslénytani és Földtani Tárának nyugalmazott munkatársa, címzetes főigazgató-helyettes, pályakezdő muzeológusként élte át a forradalom napjait. A múzeumi tűzvész egyénileg is súlyosan érintette, mert dolgozószobájában megsemmisült a már csaknem kész doktori értekezése, melyet terjedelme miatt 1956. október 22-én nem vitt haza magával. Ugyanott pusztult az értekezés tárgya, a kalcitvázú ősmaradványokból álló mintaanyag, mely először égetett, majd a tűzoltók beavatkozása nyomán oltott mésszé vált.
Kecskeméti Tibor többek között azt az epizódot is felidézte, amikor később a múzeumi őrség tagjaként az éjjel sötétjében az ásványtári könyvtár romjai közt járva a zseblámpák fényénél megtalálni vélték a tűz egyetlen áldozatát. Az összeégett test azonban a pirkadat fényében egy lándzsás néger harcost ábrázoló bronzszobornak bizonyult, „aki” az Afrika-kiállítás „elefántos” terméből zuhant le a tönkrement födémen át.
A résztvevők ezután meghallgatták a vitrinnél okostelefonok segítségével elérhető hang- és filmfelvételeket, majd megtörtént a vitrin hivatalos átadása, melyen Tóth Álmos, a vitrinben kiállított ásványok adományozója tartott rövid múltidézőt.
Tóth Álmos még iskolás korában az Ásványtár kiégése után látogatta meg édesapjával Tokody László tárigazgatót, aki a gyűjtemény romjai közül „kibányászott” példányokat neki ajándékozta. Az egykori kisfiú az ásványok által felkeltett érdeklődése nyomán geológussá lett.
Több évtized elteltével a féltve őrzött példányokat a következő gondolat jegyében visszaadta az Ásvány- és Kőzettárnak:
Illő, hogy ismét a nemzeté legyenek, ahová Semsey Andor s más mecénások szánták.
A vitrin a Tóth Álmos adományozta példányok mögötti tablón alaprajzok, kronológiai áttekintés és korabeli fényképek segítségével mutatja be a nemzeti múzeumi főépületben dúló tüzek pusztítását. A vitrin aljában a tűzvész által megolvasztott ásványok, tönkrement műszerek maradványai és megperzselt könyvek idézik vissza a katasztrófát.