Az első magyarországi dinoszaurusz-tojás leletek

SAJTÓKÖZLEMÉNY 2020.09.24.

 

Pár milliméteres, 85 millió éves tojáshéj töredékek sokoldalú vizsgálatával sikerült azonosítani az első magyar dinoszaurusz tojást!

 

Öt évvel ezelőtt, egy főként magyar kutatókból álló csoport hozzálátott a késő kréta korú, iharkúti gerinces lelőhelyről származó több ezer fosszilis tojáshéj töredék morfológiai, mikroszerkezeti és elemösszetételi vizsgálatához. Ebben a Dr. Prondvai Edina által vezetett, 2017-ben publikált tanulmányban felvetették, hogy a tojáshéj leletek nagy többségét adó héjtípus, - melyhez hasonló héjtöredékek Európa egyéb lelőhelyeiről is előkerültek - kistermetű ragadozó dinoszauruszoktól, úgynevezett maniraptoráktól származott. A tanulmány szembeszállt az akkoriban széles körben elfogadott nézettel, miszerint az ilyen típusú tojáshéjak kihalt gekkó-szerű gyíkokhoz tartoztak, mivel a mai gekkók tojáshéjához hasonló díszítettségűek és vastagságúak.

 

 

 

  1. Ábra. Az iharkúti tojáshéj töredékek külső felszínének sztereomikroszkópos és scanning elektron-mikroszkópos képe. A díszítettséget a gekkók tojáshéjához hasonló kráteres – göbös, vagy szabálytalan taréjszerű kiemelkedések jellemzik. Forrás: Prondvai Edina

 

A nemzetközi szakértők válasza nem váratott sokáig magára. Egy dél-koreai kutatócsoport felkereste a magyar kutatókat, hogy további, kristályszerkezeti vizsgálatoknak vethessék alá az iharkúti tojáshéjakat azzal a meggyőződéssel, hogy azok nem a dinoszauruszok, hanem a mai gekkók tojáshéjának szerkezetével mutatnak majd hasonlóságot. Azonban már az első eredmények igazolták a magyar kutatók felvetését, miszerint az iharkúti tojáshéjak nem mások, mint raptor tojások maradványai.

 

„Míg a koreai kollegáink kissé meglepődtek, mi nagyon örültünk ezeknek az eredményeknek” – meséli Dr. Prondvai, az MTA-MTM-ELTE Paleontológiai Kutatócsoportjának tagja. „Az előzetes vizsgálatok izgalmas eredményei így arra ösztönöztek bennünket, hogy kutatásunkat egyéb európai lelőhelyek hasonló fosszilis tojáshéj leleteire is kiterjesszük, és ezzel meg is alakult egy új, nemzetközi csapat.”

2. Ábra. A krisztallográfiai módszerek végérvényesen igazolták az ilyen jellegű, egész Európában elterjedt fosszilis tojáshéjak madárszerű dinoszaurusz eredetét. Forrás: Prondvai Edina

 

A 2020 elején megjelent publikációban kristályszerkezeti vizsgálatokkal végül minden kétséget kizáróan bebizonyították, hogy nemcsak az iharkúti, de az egész késő kréta korú európai szigetvilágban elterjedt, és gekkó tojáshéjnak gondolt leletek is madárszerű dinoszauruszok vagy akár már valódi madarak tojásaihoz tartoztak. Az ilyen jellegű fosszilis tojáshéjakat ezért a tudományos néven Pseudogeckoolithus-ként (értsd ’ál-gekkó-tojás’) ismert tojáshéj típusba sorolták.

3. Ábra. A Pseudogeckoolithus tojások és a feltételezett tojásrakó maniraptora dinoszaurusz rekonstrukciója. Illusztráció: Julius Csotonyi ©

Miközben ezek a minden részletre kiterjedő vizsgálatok zajlottak, a Dr. Ősi Attila által vezetett iharkúti ásatások leletei egy pár centiméter hosszú, rendkívül töredékes, ovális alakú, különös felülettel rendelkező lelettel bővültek. Bármilyen aprónak és töredékesnek, annál értékesebbnek bizonyult ez a maradvány. Kiderült ugyanis, hogy a felületén látható rücskök és kiemelkedések pontosan megegyeznek a Pseudogeckoolithus tojáshéj töredékeken látható díszítettséggel.

„Így döbbentünk rá, hogy ezzel a jelentéktelennek tűnő lelettel nem mást tartunk a kezünkben, mint az első, Magyarországról előkerült fosszilis dinoszaurusz tojást” – emlékszik vissza Dr. Prondvai, majd folytatja „A microCT felvételek alapján a részleges tojásban sajnos nincsenek embrionális csontmaradványok, és javát a belsejét kitöltő üledékes kőzet alkotja, így csak a felületén tapadó, repedezett héjmaradványok igazolják az eredetét.”  

4. Ábra. Az apró, 85 millió éves első magyar dinoszaurusz tojás különböző nézetekben.

Fotó: Szabó Márton

 

Ugyan dinotojás hallatán mindenki egy görögdinnye méretű tojásra számítana, a varjútojás méretű első magyar dinotojás mégsem okoz csalódást a kutatóknak: „A tény, hogy egy ennyire pici tojás maniraptora dinoszaurusztól származott, és hogy mérete ellenére megőrződött, már önmagában is rendkívül érdekes. A héjtöredékek gyakoriságával együtt ez arra utal, hogy ezek az állatok az egykori folyópart közelében, és talán telepesen fészkeltek.” – magyarázza Dr. Prondvai, és hozzáteszi „Ezek az eredmények nem csupán új megvilágításba helyezik a madárszerű dinoszauruszok késő kréta kori európai elterjedéséről alkotott nézeteinket, de felhívják a figyelmet az ilyen apró, töredékes leletek tudományos jelentőségére is.  

Az első magyar dinoszaurusz tojás a Magyar Természettudományi Múzeum állandó kiállításának részeként lesz megtekinthető.

 

Dr. Prondvai Edina, a 2017-ben megjelent publikáció vezető kutatója, és a 2020-as dél-koreai vezetésű kiterjesztett vizsgálat társszerzője, jelenleg az MTA-MTM-ELTE Paleontológiai Kutatócsoportjának tagja. Elérhetősége: edina.prondvai@gmail.com

 

Eredeti publikációk:

 

Prondvai E, Botfalvai G, Stein KHW, Szentesi Z, Ősi A. 2017. Collection of the thinnest: a unique eggshell assemblage from the Late Cretaceous vertebrate locality of Iharkút (Hungary). Central European Geology, 60(1): 73-133.

 

Choi S, Moreno-Azanza M, Csiki-Sava Z, Prondvai E, Young-Nam L. 2020. Comparative crystallography suggests maniraptoran theropod affinities for latest Cretaceous European ‘geckoid’ eggshell. Papers in Palaeontology, 6(2): 265-292.